Exkurze pořádaná češtinářkami si kladla za cíl ukázat studentům jak umění 19. století, jehož se dotýká i literatura probíraná v tomto školním roce, tak také přiblížit expozice Národního technického muzea.
Zdálo by se, že NTM s literaturou příliš nesouvisí, avšak projdeme-li si tamější výstavy, zjistíme, že spojitostí s českou kulturou zde najdeme hned několik – např. báseň F. Š. Lomnického u tandem-tricyklu Centaur, metody odposlouchávání Václava Havla v expozici Technika v diktaturách nebo zmínku o rudolfovském koncertu, který sice neproběhl, ale přesto změnil český underground.
Nutno dodat, že objektem zájmu nebyly jen samotné exponáty, ale také doprovodné informace u nich uvedené, ze kterých studenti vycházeli při vyplňování pracovních listů. Část exkurze tedy byla založena i na práci s textem.
Národní galerie ve Veletržním paláci nabídla mj. výstavu „1796–1918: Umění dlouhého století“, díky které jsme měli možnost zhlédnout slavné i méně známé obrazy tvořené v duchu romantismu, realismu, ale také třeba kubismu či impresionismu. K jednotlivým směrům se budeme vracet i v hodinách českého jazyka a literatury.
Rozeznat v obrazech romantismus od realismu bylo pro leckoho poměrně obtížné. Jeden ze studentů ostatně podotkl: „To, co se mi opravdu líbí, bylo v Národním technickém muzeu. Tomu, co je tady, moc nerozumím.“ I přesto si každý našel několik děl, která ho zaujala. A o to šlo především.
Další fotografie z akce naleznete ve fotogalerii.
Mgr. Pavlína Šustrová, Mgr. Ludmila Petržalová