Dne 19. 4. 2024 proběhlo na Katedře aplikované fyziky a techniky Jihočeské univerzity krajské kolo 2. ročníku Technické olympiády. Jedná se o soutěž, která je určená pro ty žáky základních škol, které baví technika. Letošní úloha měla za cíl postavit z dodaného drobného materiálu pojízdné vozidlo.
Soutěž Technická olympiáda pořádá Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická České Budějovice spolu s Jihočeským krajem, skupinou ČEZ a Katedrou aplikované fyziky a techniky, jež zajistila krajské kolo. Letošního domácího kola se zúčastnilo 65 soutěžících, kteří poslali 110 videí řešení 1. a 2. úlohy. 10 nejlepších řešitelů domácího kola Technické olympiády jsme pozvali na KAFT a dali jim za úkol sestavit autíčko poháněné gumičkou, které na jedno natažení ujede co nejdelší vzdálenost. Vedle funkčnosti se hodnotila i tvořivost, design, technické provedení a prezentace.
Představte si, že přijdete do neznámého prostředí, mezi neznámé lidi, dostanete hromadu různých věcí a máte necelé 2 hodiny na splnění úkolu, který jste předem neznali. Přijde vám to obtížné? Nám také, ale přesto jsme přesně toto připravili naše soutěžící. Na jejich pracovním stole byste našli několik druhů gumiček, karton, baterie, provázky, dřívka, tavnou pistoli a spoustu dalších věcí. Po dvou hodinách jsme si jejich řešení funkčních vozítek prohlédli a s každým účastníkem jsme si o jejich návrhu, postupu stavby a možnostech vylepšení popovídali. A byli jsme nadšeni – jak vozítky, tak i nápady na konstrukci a schopností účastníků svá řešení vysvětlit a obhájit.
Jako v každé soutěži jsme nakonec museli vyhlásit vítěze, ale pro celou porotu i organizátory byli vítězové všichni, protože si se zadáním i podmínkami poradili výborně – o tom se můžete přesvědčit ve videu ze soutěže, které je níže. Tři nejlepší řešitelé dostali od partnera soutěže – společnosti ČEZ – finanční odměnu a vítěz navíc zajistil své třídě vstup na představení Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon v Planetáriu České Budějovice.
A pokud se vrátíme k otázce vysoké obtížnosti, tak musíme konstatovat, že sami porotci krajského kola Technické olympiády se shodli na tom, že by s řešením úlohy měli co dělat. Proto děkujeme všem účastníkům, že se nebáli, přišli a potěšili nás svým zájmem o techniku.