Jak na distanční výuku

A máme to tu zase – distanční výuku.

Je nezvaná, nevítaná, ale nutná a my se s ní musíme společně poprat tak, aby napáchala minimální škody na formě i úrovni vzdělávání. Na internetu najdete různé odborné návody jak si s distanční výukou poradit (např.  https://nadalku.msmt.cz/cs). Já jsem zvolila cestu selského rozumu a shrnula jsem pár rad, jak tuto novou formu učení lépe zvládnout. Prosím všechny kolegy a studenty, pokud máte vlastní nápady a rady, jak na distanční výuku, napište mi a já vaše doporučení ráda připojím.

  1. Rozlišujte denní režim pracovního a víkendového (nebo prázdninového) dne. Od pondělí do pátku vstávejte tak, abyste byli včas připraveni na školní práci. Věnujte se intenzivně online hodinám i zadaným úkolům, od práce neodbíhejte, nenechte se vyrušovat. Pracovní den si rozdělte na dobu pracovního času a na čas volný.
  2. Jakýkoli technický problém řešte okamžitě. Pokud vám selže počítač, nefungují Teams nebo školní e-maily, tak hned kontaktujte svého třídního učitele nebo Ing. Růžičku. Společně se budeme snažit problém vyřešit.
  3. Pokud jste nemocní nebo z jiného důvodu nemůžete se distanční výuky účastnit, tak tuto skutečnost oznamte učitelům včas a tak předejdete problémům.
  4. Na online hodiny se přihlaste min 5 minut před jejím zahájením, aby mohla naplno začít v daný čas. Je dobré mít při hodině vypnutý mikrofon a zapínat ho jenom v okamžiku komunikace.
  5. Při testech a odevzdaných úkolech v Teams nečekejte na poslední minutu. Práci je třeba odesílat o pár minut dříve než je zadaný závěrečný čas. Může se jinak stát, že vaše práce nebude odeslána a vy jste se snažili zbytečně.
  6. Komunikujte s třídou. Udržujte kontakt se svoji třídou, i když na dálku.
  7. Komunikujte s učiteli. Nebojte se zeptat, pokud probírané látce nerozumíte, využívejte pro tuto situaci chat nebo e-maily, ptejte se přímo v průběhu online hodin.
  8. Vytvořte si vlastní kalendář úkolů. Zapisujte si k jednotlivým dnům úkoly, které musíte splnit a odškrtávejte si hotové. Je to velká úleva, když zjistíte, že daný den máte splněno.
  9. Vytiskněte si všechny elektronicky zaslané podklady a vložte si je do příslušných sešitů. Zvláště u technických předmětů je to velmi důležité. Později si do zaslaného textu můžete doplňovat pouze poznámky.
  10. Hýbejte se. A to i tehdy, když jste nuceni zůstat uvnitř bytu – naplánujte si jakoukoli formu cvičení.
  11. Choďte ven, ale ne mezi lidi. Můžete-li zrovna, jděte na procházku, ale ne s partou přátel, zkuste jít sami nebo jen s těmi nejbližšími, s rodinou.
  12. Zůstaňte nohama na zemi. Nenechte se zavléct do světa katastrofických scénářů, buďte tady a teď, řešte věci (i školu, úkoly) tak, jak přicházejí, tedy krok za krokem, postupně.
  13. Dávkujte si informace. Nečtěte všechno na sociální síti, nedívejte se na každé nové video, dejte si limit, kolikrát se podíváte na zprávy;
  14. Neztrácejte humor – humor léčí – pusťte si pěknou komedii;
  15. Odměňte se. Dopřejte si, co máte rádi a co vám dělá dobře – horkou vanu, dobré jídlo, poslech oblíbené hudby, díl oblíbeného seriálu – cokoli, o čem víte, že u vás spolehlivě funguje.

Ing. Paurová Dana – výchovná poradkyně

cs_CZCzech