Cesta do Prahy probíhala tradičně vlakem, následně jsme se přesunuli pěšky k Rudolfinu. Po cestě jsme si ukázali základní známé budovy (Prašná brána, Obecní dům, dům U Černé matky boží, Staroměstská radnice, dům U Kamenného zvonu, ale také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy).
V Rudolfinu nás čekal koncert Má vlast na počest výročí narození Bedřicha Smetany. Šest symfonických skladeb (Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník) komponoval skladatel z většiny už úplně hluchý. I proto tato hudba tak fascinuje. Koncert jsme vyslechli v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu (téměř 80 hudebníků, z toho 36 houslistů).
Druhá část exkurze nás zavedla do nedalekého Židovského Města. Nejprve jsme si řekli něco o historii a výjimečnosti židovské komunity v Čechách a následně jsme si prohlédli Pinkasovu synagogu se 77 000 jmen obětí holocaustu, navštívili jsme Starý židovský hřbitov, život Židů nám přiblížila expozice v Klausové synagoze. Zajímavá je jistě prohlídka Staronové synagogy, která je dodnes funkční a je opředena mnoha pověstmi (včetně pověsti o Golemovi). Ještě jsme se podívali do Maiselovy synagogy, kde je expozice o historii židovské komunity. Cestou zpět na nádraží jsme si počkali i na procházku apoštolů na pražském orloji.
Exkurze se vydařila, jedinečnosti přidal i netradiční obsah, dobré počasí a naši skvělí studenti.
(Mgr. Ludmila Petržalová)