Exkurze do Prahy byly svou náplní totožné, v pondělí vyrazili žáci 3.EB a v úterý žáci 3.EA. Do Prahy jsme jeli vlakem, poté jsme se přesunuli tramvají na Pražský hrad. Zde jsme navštívili katedrálu sv. Víta, kde jsme si řekli o její výstavbě, symbolice, funkčnosti. Viděli jsme samozřejmě Kapli sv. Václava či stříbrný náhrobek sv. Jana Nepomuckého. Zajímaly nás historické souvislosti, a tak jsme se pomyslně setkali s Karlem IV., Vladislavem Jagellonským, Rudolfem II., ale i Alfonsem Muchou. Díky pěknému počasí katedrála hrála všemi barvami, které byly dílem okenních vitráží.
Dalším objektem v naší cestě byl Starý královský palác s Vladislavským sálem, defenestračním oknem z 2. pražské defenestrace a Starou sněmovnou, která sloužila k soudům šlechty i zapisování jejího majetku.
Po malém občerstvení se jsme navštívili baziliku sv. Jiří s hrobem sv. Ludmily a pokračovali jsme do Zlaté uličky. V květnu jsou již otevřeny zahrady pod Hradem, čehož jsme využili a prošli jimi zpět ke vstupu do areálu Hradu.
Nyní nás čekala Stará královská cesta – šli jsme Nerudovou ulicí, kolem chrámu sv. Mikuláše, přes Karlův most, vstoupili jsme do prostor Klementina, tím jsme se vyhnuli dalším skupinám. Následovalo Staroměstské náměstí, Stavovské divadlo a Václavské náměstí s Národním muzeem.
V Panteonu muzea jsme si zopakovali jména spisovatelů, politiků i dalších osobností a dále jsme si prohlédli expozici o dějinách naší země. Studenti měli také možnost si projít muzeum samostatně.
Pak už jsme jen sedli do vlaku a jeli do Č. Budějovic. Obě exkurze proběhly bez problémů a byly v mnohém přínosné.
(Mgr. Ludmila Petržalová)